Visual Comfort Modern - 700BCELI36C-LED930 - LED Bath - Ellis - Chrome
Ellis LED Bath in Chrome
700BCELI36C-LED930
/
  • 20% Off — Discount Applied At Checkout
  • In stock, ready to ship
  • Backordered, Contact for Estimated Time of Arrival
Collection: Ellis
Designer: Sean Lavin
Rooms: Bathroom, Bath, Vanity
Finish: Chrome
Glass: Acrylic
Width: 4.20"
Height: 4.30"
Length: 36.00"
Weight: 4.00 lb
Extension from Wall: 4.20"
Wire: 8"
Canopy: 4.3"x6.5"x4.3"
Bulbs Included
Number of Bulbs: 1
Maximum Wattage: 36.00 W
Bulb Type: LED
Bulb Base: Integrated
Light Source: LED
Light Output: 1995.00 lm
Color Temperature: 3000 K
CRI: 90
Dimmable
Rated Average Life: 30000
Voltage: 120.00 V