Progress Canada - P6085-3130K9 - LED Wall Lantern - Wish LED - Black
Wish LED LED Wall Lantern in Black
P6085-3130K9
/
  • 20% Off — Discount Applied At Checkout
  • In stock, ready to ship
  • Backordered, Contact for Estimated Time of Arrival
LED wall lantern with etched white linen glass. Includes dark sky shield for full cut-off illumination or remove for a traditional lighting effect. 120V AC replaceable LED module, 1,211 lumens, 3000K color temperature and 90+ CRI.
Collection: Wish LED
Rooms: Outdoor Lighting
Finish: Black
Glass: Etched White Linen
Width: 9.00"
Height: 12.50"
Weight: 6.95 lb
Extension from Wall: 10.50"
Top to Outlet: 3.13"
Wire: 6``
Canopy: 1``x6.25``x4.6875``
Bulbs Included
Number of Bulbs: 1
Maximum Wattage: 17.00 W
Bulb Base: Integrated
Light Source: LED
Light Output: 1211.00 lm
Color Temperature: 3000 K
CRI: 90
Rated Average Life: 60000
Voltage: 120.00 V