Progress Canada - P5641-20/30K - LED Cylinder - LED Cylinders - Antique Bronze
LED Cylinders LED Cylinder in Antique Bronze
P5641-20/30K
/
  • 20% Off — Discount Applied At Checkout
  • In stock, ready to ship
  • Backordered, Contact for Estimated Time of Arrival
6`` downlight wall cylinder. The P5641 Series are ideal for a wide variety of interior and exterior applications including residential and commercial. The Cylinders feature a 120V alternating current source and eliminates the need for a traditional LED driver. This modular approach results in an encapsulated luminaire that unites performance, cost and safety benefits.
Collection: LED Cylinders
Rooms: Outdoor Lighting
Finish: Antique Bronze
Width: 6.00"
Height: 12.00"
Length: 8.88"
Weight: 4.00 lb
Extension from Wall: 8.88"
Top to Outlet: 4.50"
Wire: 6``
Bulbs Included
Number of Bulbs: 1
Maximum Wattage: 30.00 W
Bulb Base: Integrated
Light Source: LED
Light Output: 1355.00 lm
Color Temperature: 3000 K
CRI: 90
Rated Average Life: 60000
Voltage: 120.00 V