Kichler Canada - 4D12V30WHT - LED Disc - 4D Series 12V Led Disc - Textured White
4D Series 12V Led Disc LED Disc in Textured White
4D12V30WHT
/
  • In stock, ready to ship
  • Backordered, Contact for Estimated Time of Arrival
Create a stunning lighting effect within glass-faced cabinets or above small, niche spaces with the Kichler 12V LED Accent Disc. This compact, low-voltage light offers significant, yet gently diffused 3000K light output, and works with our Kichler 12V power supplies to create a beautiful lighting system. Its sturdy design and textured white finish can install as either a recessed or surface mounted fixture based on the application.
Collection: 4D Series 12V Led Disc
Finish: Textured White
Glass: Frosted Polycarbonate
Width: 2.75"
Height: 0.50"
Weight: 0.15 lb
Chain: Textured White
Bulbs Included
Number of Bulbs: 1
Maximum Wattage: 4.00 W
Bulb Type: LED
Bulb Base: Integrated
Light Source: LED
Light Output: 150.00 lm
Delivered Lumens: 150.00 lm
Color Temperature: 3000 K
CRI: 90
Dimmable
Rated Average Life: 40000
Voltage: 12.00 V