Generation Lighting Canada - 5LDO52MBKD - 52" Ceiling Fan - Linden - Midnight Black
Linden 52" Ceiling Fan in Midnight Black
5LDO52MBKD
/
  • In stock, ready to ship
  • Backordered, Contact for Estimated Time of Arrival
Estimated Delivery For In Stock Generation Lighting Products
Standard Shipping
6-12 business days
Flat Rate Shipping
6-12 business days
Arrives West Arrives Central Arrives East
6 - 10 days 6 - 10 days 8 - 12 days
When looking for reliable performance at a value, Linden is a top choice. It is available in three sizes (44" 48" and 52") and four finishes (three finishes for outdoor), including three options with a Matte White glass, LED light kit. Designed with a three-speed, pull chain motor with a manual reverse switch to optimize performance year-round and compatible with a choice of remote controls (sold separately). The Linden ceiling fan is with AC or Energy Star rated DC motor, which blends our most advanced technology with trend-forward style. Linden's simple design works well with traditional and modern/casual settings.
Collection: Linden
Rooms: Covered Patios & Porches Sheltered from High Winds, Gazebos Sheltered from High Winds
Finish: Midnight Black
Glass: Matte White
Width: 52.00"
Height: 17.80"
Weight: 18.30 lb
Canopy: 5.2"
Number of Bulbs: 2
Maximum Wattage: 9.00 W
Bulb Type: A19
Bulb Base: Medium
Light Source: LED
Light Output: 800.00 lm
Color Temperature: 30000 K
CRI: 90
Rated Average Life: 15000
Voltage: 120.00 V
Airflow: 3778 CFM
Electricity Use: 40 W
Airflow Efficiency: 94 CFM/W
Blade Pitch: 12°
Blade Finish: Midnight Black/Midnight Black
Blade Quantity: 5
Light Kit: Included
Control: Pull Chain Operation, 3-speed, Manual Reverse Switch
Downrod: 4.5"