Generation Lighting Canada - 5DISM52MBKD - 52" Ceiling Fan - Discus - Midnight Black
Discus 52" Ceiling Fan in Midnight Black
5DISM52MBKD
/
  • In stock, ready to ship
  • Backordered, Contact for Estimated Time of Arrival
Estimated Delivery For In Stock Generation Lighting Products
Standard Shipping
6-12 business days
Flat Rate Shipping
6-12 business days
Arrives West Arrives Central Arrives East
6 - 10 days 6 - 10 days 8 - 12 days
The Discus Smart 52 in Midnight Black features a 150.0 X 16.0 6 speed motor with a Twelve degree blade pitch. With a minimalist, contemporary design and four finish options, the Discus 52 fan has always been versatile. Now, the new Discus Smart connects locally to Wi-Fi, allowing you full voice control via Alexa, Google Home or Siri and the ability to operate the fan while away via your mobile device. Control your fan via your smart home system or via mobile phone using the Bond Home App. Download the Bond Home skill for Alexa or Bond Home Action for Google Home and use your voice to control your ceiling fan.
Collection: Discus
Designer: Monte Carlo
Rooms: Bedroom, Family Room, Office
Finish: Midnight Black
Glass: Matte Opal
Width: 52.00"
Height: 15.10"
Weight: 16.10 lb
Canopy: 5.88"
Bulbs Included
Number of Bulbs: 1
Maximum Wattage: 20.00 W
Bulb Type: Array
Bulb Base: Integrated
Light Source: LED
Light Output: 715.00 lm
Color Temperature: 3000 K
CRI: 90
Rated Average Life: 50000
Voltage: 120.00 V
Airflow: 4310 CFM
Electricity Use: 25 W
Airflow Efficiency: 171 CFM/W
Blade Pitch: 12°
Blade Finish: Midnight Black/Midnight Black
Blade Quantity: 5
Light Kit: Included
Control: Handheld Remote, 4-speed, Reverse and Dimmer
Downrod: 4.5"