Generation Lighting Canada - 5COM52BSD-V1 - 52" Ceiling Fan - Colony - Brushed Steel
Colony 52" Ceiling Fan in Brushed Steel
5COM52BSD-V1
/
  • In stock, ready to ship
  • Backordered, Contact for Estimated Time of Arrival
Estimated Delivery For In Stock Generation Lighting Products
Standard Shipping
6-12 business days
Flat Rate Shipping
6-12 business days
Arrives West Arrives Central Arrives East
6 - 10 days 6 - 10 days 8 - 12 days
Collection: Colony
Rooms: Bathroom, Enclosed Patios/Porches, Garage
Finish: Brushed Steel
Glass: Matte White
Width: 52.00"
Height: 17.70"
Weight: 19.40 lb
Canopy: 5.12"
Bulbs Included
Number of Bulbs: 2
Maximum Wattage: 9.00 W
Bulb Type: A19
Bulb Base: Medium
Light Source: LED
Light Output: 800.00 lm
Color Temperature: 3000 K
CRI: 90
Rated Average Life: 15000
Voltage: 120.00 V
Airflow: 3164 CFM
Electricity Use: 37 W
Airflow Efficiency: 85 CFM/W
Blade Pitch: 12°
Blade Finish: Silver/Silver
Blade Quantity: 5
Light Kit: Included
Control: Pull Chain Operation, 3-speed, Manual Reverse Switch
Downrod: 4.5"