Eurofase Canada - EF60277W1 - 277V 6000W ELECTRIC HEATER,WH1 - EF60 - White
EF60 277V 6000W ELECTRIC HEATER,WH1 in White
EF60277W1
/
  • Low stock - 6 items left
  • Backordered, Contact for Estimated Time of Arrival
Estimated Delivery For In Stock Eurofase Products
Standard Shipping
3-8 business days
Flat Rate Shipping
3-8 business days
Arrives West Arrives Central Arrives East
5 - 8 days 3 - 6 days 5 - 8 days
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 6000 Watt 277V heater warms an approximate 11 x 11 foot area and is advised to be installed no higher than 12 feet off the ground. Eurofase provides the EF60 series in a standard White, Stainless Steel or Black finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor.
Collection: EF60
Finish: White
Width: 9.38"
Height: 8.18"
Length: 61.25"
Weight: 16.80 lb
Extension from Wall: 9.50"
Chain: 6`
Voltage: 277.00 V