Eurofase Canada - EF50277W1 - 277V 5000W ELECTRIC HEATER,WH1 - EF50 - White
EF50 277V 5000W ELECTRIC HEATER,WH1 in White
EF50277W1
/
  • In stock, ready to ship
  • Backordered, Contact for Estimated Time of Arrival
Estimated Delivery For In Stock Eurofase Products
Standard Shipping
3-8 business days
Flat Rate Shipping
3-8 business days
Arrives West Arrives Central Arrives East
5 - 8 days 3 - 6 days 5 - 8 days
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 5000 Watt 277V heater warms an approximate 9 x 10 foot area and is advised to be installed no higher than 10 feet off the ground. Eurofase provides the EF50 series in a standard White, Stainless Steel or Black finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor.
Collection: EF50
Finish: White
Width: 9.38"
Height: 8.18"
Length: 39.38"
Weight: 11.60 lb
Extension from Wall: 9.50"
Chain: 6`
Voltage: 277.00 V