Elegant Lighting - 3503D48G - LED Chandelier - Monroe - Gold
Monroe LED Chandelier in Gold
3503D48G
/
  • In stock, ready to ship
  • Backordered, Contact for Estimated Time of Arrival
Estimated Delivery For In Stock Ellegant Lighting Products
Standard Shipping
14-21 business days
Flat Rate Shipping
14-21 business days
Arrives West Arrives Central Arrives East
14 - 21 days 14 - 21 days 14 - 21 days
📍 Shipping to Canada & USA • Ships from USA (No duty or brockerage fees)
Collection: Monroe
Rooms: living room, dining room, entry way
Finish: Gold
Crystal: clear
Width: 18.10"
Height: 11.80"
Length: 48.00"
Weight: 44.00 lb
Chain: 78.7``
Wire: 78.7" clear
Canopy: 5.9"x1"x11"
Bulbs Included
Maximum Wattage: 0.60 W
Bulb Type: LED
Bulb Base: SMD
Light Source: LED
Light Output: 8000.00 lm
Color Temperature: 3000 K
CRI: 85
Dimmable
Rated Average Life: 20000
Voltage: 110.00 V