Elegant Lighting - 1216G50MB/RC - Seven Light Chandelier - Madison - Matte Black
Madison Seven Light Chandelier in Matte Black
1216G50MB/RC
/
  • Low stock - 1 item left
  • Backordered, Contact for Estimated Time of Arrival
Estimated Delivery For In Stock Ellegant Lighting Products
Standard Shipping
14-21 business days
Flat Rate Shipping
14-21 business days
Arrives West Arrives Central Arrives East
14 - 21 days 14 - 21 days 14 - 21 days
📍 Shipping to Canada & USA • Ships from USA (No duty or brockerage fees)
Collection: Madison
Rooms: Dining room, Living room, Bedroom, Bathroom, Entry Way,
Finish: Matte Black
Glass: clear
Crystal: clear
Notes: Royal Cut Crystal (Clear)
Width: 13.00"
Height: 15.00"
Length: 50.00"
Weight: 55.00 lb
Chain: 60"Matte Black
Wire: 141.73" Black
Canopy: 5.1"x1"x33.5"
Number of Bulbs: 7
Maximum Wattage: 40.00 W
Bulb Type: B10
Bulb Base: E12
Dimmable
Voltage: 110.00 V